Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Wszystko co musisz wiedzieć o tynku mozaikowym

Budownictwo Data publikacji - 5 lipca, 2019 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy jest praktycznym materiałem, który jest po zaschnięciu wodo- i mrozoodpornym. Najczęściej stosowany jest do ozdoby ścian klatek schodowych i korytarzy, jak również przy gzymsach, cokołach i jako wykończenie elewacji domów i budynków.

Cechy charakterystyczne tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy (inaczej marmolit) składa się z dwóch elementów. Są to małe kamyczki (o wielkości od 0,8 mm-1,6 mm) połączone materiałem spajającym, którym może być nieprzezroczyste spoiwo o różnorodnym zabarwieniu lub przezroczysta żywica. Im większe są kamyczki, tym tynk jest wytrzymalszy, ale trudniej jest go położyć, gdyż mniejsze cząstki lepiej się trzymają powierzchni. Bardzo istotne jest, by kamyczki wchodzące w skład tynku były naturalne i dobrej jakości. Używanie kamieni barwionych powoduje ich odbarwianie i blaknięcie pod wpływem czasu. 
Specjalną odmianą tego tynku, zwanego również szlachetnym, jest marmolit z dodatkiem brokatu, który daje efekt glamour. 
Zaletami tynku mozaikowego są: dobra elastyczność, mała wrażliwość na wilgoć, możliwość swobodnego czyszczenia. Zwolennicy tego tynku są zdania, że korzystanie z niego daje podwójną korzyść: zabezpieczenie powierzchni, oraz ułatwienie dbania o nią, a także pozwala on uzyskać efekt ozdobny. Okazuje się, że właściwie nałożony marmolit jest w stanie doskonale zaimitować kamień przy niższych kosztach oraz większej łatwości obróbki. Sprawdź ofertę tynku mozaikowego na kosbud.com.pl

Jak należy kłaść tynk mozaikowy?

Najpierw należy zadbać o to, by przeznaczona do tynkowania powierzchnia była właściwie oczyszczona, sucha, równa i zwarta. Następnie trzeba ją pokryć tynkiem podkładowym. Po dokładnym wymieszaniu masy, produkt przy użyciu szpachelki zostaje rozprowadzony po powierzchni. Nadmiar porcji tynku należy odłożyć do opakowania i ponownie wymieszać z masą. Tynkowanie przeprowadza się do końca, gdyż w przeciwnym razie będą widoczne ślady różnych etapów pracy. 

Wydajność tynku mozaikowego

Wiaderko o wadze 25 kilogramów wystarcza na pokrycie powierzchni około 6 metrów kwadratowych. Najlepiej sprawdza się on na powierzchniach pionowych i najlepiej wiąże się z cementem.

Zastosowanie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy jest wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne, dlatego znalazł zastosowanie zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz. Jest łatwy w utrzymaniu oraz stanowi dodatkową ochronę przed wilgocią. Tynkiem kamyczkowym wykańcza się ściany szczególnie narażone na zabrudzenia, częste dotykanie, ślady palców a dodatkowo uzyskuje się efekt dekoracyjny. Idealne miejsca na zastosowanie marmolitu to łazienki, klatki schodowe, ściany nad szafkami kuchennymi, ściany z kominkiem, sztukaterie czy kolumny w salonie. Wewnątrz budynków tynk ten można zastosować wszędzie z wyjątkiem podłogi. Na zewnątrz budynków doskonale eksponuje gzymsy, podmurówki i cokoły. Można nim wykańczać ozdobnie kominy czy słupki ogrodzeniowe. 

Tynk mozaikowy ma wielu zwolenników ze względu na swoje walory. Należy jednak pamiętać o zacienieniu powierzchni tynkowanej przed słońcem oraz ochronie świeżego tynku przed deszczem, aby w pełni korzystać z jego walorów.

Jak i czym czyścić ekoskórę?

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?