Kaski do pracy na wysokości muszą być używane wszędzie tam, gdzie występuje realna obawa o doznanie urazu głowy, w związku z uderzeniem w elementy infrastruktury związane z wykonywaną czynnością. Ryzyko związane z pracą na wysokości, to nie tylko upadek z wysokości, ale również urazy związane ze spadającymi przedmiotami. O konieczności korzystania z ochronnych nakryć głowy decyduje dyrekcja przedsiębiorstwa po wcześniejszych ustaleniach z przewodniczącym związków zawodowych i inspektorem BHP.
Przepisy regulujące zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej podczas prac wykonywanych na drabinach, słupach, masztach, wieżach, kominach oraz przy montowaniu lub rozkładaniu rusztowań na wysokości powyżej 2 m, to pracodawca zapewnia pracownikom sprzęt ochronny. Do osób nadzorujących należy dopilnowanie, czy ich podwładni noszą kaski do prac na wysokościach. Zgodnie z rozporządzeniem Urzędu Rady Ministrów praca na pułapie przekraczającym 2 metry nad poziomem terenu lub podłogi, musi być wykonywana w kasku do pracy na wysokości. Pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom ochronę przed urazami głowy, również w przypadku wykonywania zadań związanych z zagrożeniami tj. wybuchy, wstrząsy, uderzenia oraz wypadki związane z elektrycznością. Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym wieku ustawą, pracodawca decyduje jaki rodzaj środków ochronnych zostanie przydzielony pracownikom.
Jak wybrać odpowiedni kask do prac na wysokościach?
Przede wszystkim należy rozróżnić powszechnie stosowane na budowach hełmy od kasków do wykonywania przemysłowych prac alpinistycznych. Pospolite kaski są nawet kilkanaście razy tańsze od specjalistycznych. Przy wyborze kasku do prac na wysokościach należy zwrócić uwagę na atesty, które potwierdzają odpowiednią odporność na zniszczenie. Kolejnym kryterium jest waga kasku, która powinna być jak najniższa, aby zapewnić odpowiedni komfort podczas wykonywania pracy. Należy pamiętać, że waga nie zawsze i idzie w parze z mocną konstrukcją. Wyjątkiem są bardzo drogie modele takie jak np. kask do prac na wysokościach, który jest wykonany z tytanu lub włókien węglowych. Przy wyborze kasku należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, w których będzie wykonywana praca. Podczas ciepłych dni większy komfort pracy zapewnią kaski z wywietrznikami. W słoneczne dni najlepiej używać białych kasków, ponieważ są mniej podatne na przyciąganie promieni słonecznych. Odpowiedni kask do prac na wysokościach powinien być łatwy w obsłudze, tak aby można było go łatwo dopasować do głowy.