Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Pompy ciepła Kraków. Pompa ciepła do chłodzenia latem

Poradnik
pompy ciepła
Data publikacji - 28 czerwca, 2021


W dobie upałów wielu z nas marzy o tym, by w domu panował chłód. Pompy ciepła to urządzenia, które mogą nam go trwale zapewnić. Jak to możliwe? Dowiesz się w tym artykule.

Czy pompa ciepła może chłodzić?

Czy chłodzenie domu pompą ciepła jest w ogóle możliwe? Prawdopodobnie już dawno się dane było Ci się przekonać. Wystarczy, że masz w domu lodówkę. Mechanizm działania pompy ciepła jest praktycznie taki sam, jak w przypadku tego podstawowego sprzętu gospodarstwa domowego. 

W przypadku pomp wyróżnia się jednak dwa warianty chłodzenia: aktywne oraz pasywne.

Aktywne chłodzenie pompą ciepła

Pierwszy z wariantów związany jest sytuacją, w której dotychczasowe dolne źródło ciepła staje się odbiornikiem energii odprowadzanej z pomieszczeń. Dochodzi do odwrócenia kierunku czynnika roboczego oraz zamiany ról parownika i skraplacza. 

Wymiennik odbiera ciepło z układu grzewczego, a to przekazywane jest do środowiska. Czynnik chłodniczy w pompie przestaje być wykorzystywany do ogrzania powietrza pochodzącego z zewnątrz, ponieważ pompa wykorzystuje go do chłodzenia pomieszczeń budynku.

Chłodzenie pasywne

Jeszcze efektywniejszą opcją jest chłodzenie pasywne pompą ciepła. Dotyczy ono wyłącznie pomp obiegowych (gruntowych i wodnych) i odbywa się bez pracy sprężarki. Plusem takiego rozwiązania jest zminimalizowanie zużycia energii pobieranej przez pompę. Wynika on z faktu, że latem temperatura gruntu jest zwykle dużo niższa niż temperatura budynku.

Jak to działa? 

Podczas omawianego wariantu sprężarka pompy jest pasywna, tzn. nie pracuje, stąd też ten rodzaj nazywany jest również chłodzeniem naturalnym (ang. natural cooling). Opiera się głównie o przekazywanie energii pomiędzy ogrzaną wodą a schłodzoną solanką. Realizowane jest to dzięki wbudowanemu wymiennikowi ciepła oraz zaworom 3-drogowym kierującym przepływem solanki i wody w taki sposób, by ciepło z pomieszczeń było odprowadzane na zewnątrz, a do obiegu pompy trafiała schłodzona woda grzewcza.  

Warto wspomnieć, że ogrzewanie pasywne sprawdza się wyłącznie w oparciu o powierzchniowe wymienniki ciepła, np. nagrzewnice, stropy chłodzące czy ogrzewanie podłogowe. Nie znajduje zatem zastosowania w przypadku grzejników.

Pompy ciepła Kraków: powietrzne, gruntowe, wodne

Interesuje Cię montaż pompy ciepła? Kraków pełen jest specjalistów, którzy mogą Ci w nim pomóc (np. Ekoradcy). Pamiętaj, że aby osiągnąć pożądane efekty i maksymalnie wykorzystać możliwości pompy ciepła, powinieneś dopasować jej rodzaj do indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Przykładowo, jeśli nie masz możliwości wykonania odwiertu lub dostępu do naturalnych źródeł geotermalnych albo wodnych w okolicy, zdecyduj się na powietrzną pompę ciepła. Jeśli natomiast zależy Ci na wysokiej efektywności czy chłodzeniu pasywnym, rozważ montaż pomp obiegowych. 

Niemniej istotną kwestią będzie przyjrzenie się kosztom związanym z inwestycją oraz możliwością jej dofinansowania.

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?