Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Pompy ciepła- informacje, działanie, rodzaje

Budownictwo Data publikacji - 30 lipca, 2021 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Pompy ciepła

Pompa ciepła jest maszyną, która wymusza przepływ ciepła z terenu, gdzie temperatura jest niższa do przestrzeni o wyższej temperaturze. Proces ten ma działanie wbrew podstawowemu  kierunkowi przepływu ciepła. Zachodzi dzięki dostarczanej z otoczenia zewnętrznego energii cieplnej albo energii mechanicznej. W nich realizowany jest proces Lindiego tak samo jak w chłodziarkach, lecz do ich zastosowań należy ogrzewanie wody czy pomieszczeń. Zamrażarki mają działanie takie, iż ciepło z przechowywanych artykułów jest uwalniane na zewnątrz, dlatego temperatura ich zostaje obniżona. W pompach ciepła https://www.aquateam.pl/oferta/ogrzewanie/pompy-ciepla/ pobiera zimno z pomieszczenia i po ogrzaniu zostaje uwalniane z powrotem. 

Działanie

Nazwa pompa ciepła jest używana analogowo do nazwy bardziej znanej pompy hydraulicznej. Ciecz z niższego zbiornika zostaje pompowana do zbiornika umiejscowionego wyżej. W obu przypadkach pompy do pracy potrzebują energii z zewnątrz. Jeżeli ciepło zostaje transportowane w naturalną stronę to jego przepływ, może zostać wykorzystany do napędu silnika cieplnego. Sytuacja wygląda podobnie w ślinikach hydraulicznych, gdzie grawitacyjnie płynąca woda z góry na dół na będzie właśnie ten silnik. Aby powietrze rozpoczęło ruch w odwrotnym kierunku potrzeba zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak w wyżej wymienionych zbiornikach przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego.

Ważnym aspektem jest konstrukcja, gdyż podczas stworzenia odpowiedniego projektu urządzenia może być jednocześnie pompą ciepła oraz silnikiem ciepła. Podobnie jest elektrowni szczytowo-pompowej tylko tam jedna maszyna może odpowiadać za  pompa hydrauliczna i silnik hydrauliczny. Obieg termodynamiczny realizowany zostaje przez wszelakie sprężarkowe pompy i są odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Pobieranie ciepła następuje przez parujący ciekły czynnik, który musi się znajdować pod stałym oraz niskim ciśnieniem. Następnie pod postacią pary trafia do sprężarki, w niej rośnie energia wewnętrzna zatem też ciśnienie. 

Rodzaje pomp cieplnych

1. Powietrzna.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje powietrznego oddzielne typy urządzeń czy źródła ciepła.

    -Pompa ciepła powietrze-woda,

      -Pompa ciepła powietrze-powietrze.

2. Gruntowe.

Do nich zaliczamy m.in.:

-Gruntowo powietrzne,

    -Wodno wodne,

       -Skalno wodne,

           -Gruntowo wodne.

Oraz wiele innych.

3. Wodne pompy cieplne:

-Gazowe,

   -Elektryczne,

      -Olejowe.

4. Powietrze wylotowe:

-Wylotowe  powietrzno-wodne,

    -Wylotowe powietrzno-powietrzne,

       -Pompy ciepła na powietrze wylotowe.

Jaka wysokość stołu do jadalni? Idealne wymiary dla Twojej wygody

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?