Plamy z długopisu – czym i jak sprać długopis z ubrań?

Plamy z długopisu - czym i Jak sprać długopis z ubrań?

Zdarzyło się – na ulubionej koszuli, białych spodniach czy dziecięcej bluzie pojawiła się plama z długopisu. Wygląda na to, że wyciągniesz za cios inną kreację do pracy lub szkoły. Ale czy powinieneś od razu zdać się na los? Oczywiście, że nie! Oto kilka przetestowanych sposobów na radzenie sobie z tym niezdarnym przeciwnikiem.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na usunięcie plam z długopisu z ubrań?

Walka z plamami z długopisu może wydawać się trudna, ale nie jest niemożliwa. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest stosowanie alkoholu izopropylowego. Może to być zwykły spirytus, który znajduje się w prawie każdym domu. Wystarczy zwilżyć powierzchnię plamy spirytusem i ostrożnie przetrzeć czystą ściereczką. Po kilku minutach plama powinna zacząć znikać. Należy jednak pamiętać, aby nie używać tego sposobu na delikatne tkaniny.

Innym wypróbowanym trickiem jest stosowanie mleka. Plamy z długopisu dobrze reagują na białko zawarte w mleku, które działa jak naturalny rozpuszczalnik. Plamę trzeba zalać mlekiem i odczekać kilka godzin, a potem wyprać w normalny sposób. Ta metoda ma tę przewagę, że jest bezpieczna dla wszystkich tkanin.

Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się plam z długopisu?

Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych środków do usuwania plam, nie przejmuj się. Istnieją sprawdzone domowe sposoby na plamy z długopisu, które są równie skuteczne, a często i bardziej bezpieczne dla tkanin. Jednym z nich jest na przykład sok z cytryny, który doskonale radzi sobie z atramentowymi plamami. Wystarczy nanieść go na plamę i odczekać kilka minut, po czym wyprać ubranie w normalny sposób.

Innym domowym sposobem jest pasta do zębów. Należy nałożyć ją na plamę, delikatnie wcierać, a potem przetrzeć wilgotną ściereczką. Ten sposób jest szczególnie polecany do plam na białych ubraniach.

Jakie środki czyszczące są najbardziej skuteczne przy praniu ubrań z plamą z długopisu?

Eksperci z zakresu prania i pielęgnacji ubrań często polecają specjalistyczne płyny do usuwania plam, które są dostępne w większości supermarketów. Wiele z nich ma w swoim składzie enzymy, które skutecznie rozpuszczają plamy atramentowe. Jednak zanim zastosujesz taki płyn, zawsze najpierw sprawdź jego działanie na mniej widocznej części ubrania, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Wiele osób skutecznie usuwa plamy z długopisu za pomocą płynu do mycia naczyń. Zawiera on substancje, które pomagają usunąć tłuszcz i inne trudne plamy, dlatego może być skuteczny również w przypadku trudnych plam atramentowych.

Jaki jest najlepszy sposób na zapobieganie plamom z długopisu na ubraniach?

Oczywiście, najlepszym sposobem na radzenie sobie z plamami z długopisu jest… unikanie ich. Pamiętaj, aby zawsze zamykać długopisy po użyciu i nie kłaść ich na ubraniach. Jeśli jednak plama się pojawi, szybko zastosuj jedną z wyżej opisanych metod – im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że pozbędziesz się plamy bez śladu.

Nie daj się zaskoczyć plamom z długopisu. Z tym kompleksowym przewodnikiem jesteś gotów do walki z tym wiernym przeciwnikiem i wyjdziesz z niej zwycięsko!