Budowa domu to nie lada wyzwanie, jednak dzięki odpowiednim materiałom wykończeniowym, można je sobie choć w minimalnym stopniu ułatwić. Nowoczesne techniki nie tylko umożliwiają znaczne przyspieszenie prac, ale także większą funkcjonalność rozwiązań. Zobacz, na co warto postawić, aby postawić wymarzony dom, który będzie praktyczny, a przy okazji atrakcyjny wizualnie.
Sposoby na przyspieszenie budowy
Stawianie domu według tradycyjnych technik, należy do procesów długotrwałych. Można jednak skutecznie skrócić czas pracy, jeśli zdecydujemy się na budowę konstrukcji szkieletowej. Kiedy już powstanie szkielet, można w kilku prostych krokach zamknąć ściany zewnętrzne, i z powodzeniem przystąpić do realizacji wykończenia. Do konstrukcji przygotowanej pod wymiar wystarczy przytwierdzić płyty gk, które stają się ścianami wewnętrznymi.
Zanim na dobre przymocujemy płyty gk, warto pomyśleć o ociepleniu. Jest ono o tyle istotne, gdyż poprawia standard życia i przy okazji minimalizuje koszty ogrzewania budynku. Przestrzeń pod regipsami warto wypełnić ognioodporną wełną mineralną, która stanowi najlepsze zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła. Poza tym jednak, że pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, przy okazji przyczynia się również do zapewnienia izolacji akustycznej, czyli świetnie nadaje się do wygłuszenia pomieszczeń.
Płyty kartonowo-gipsowe – materiały wykończeniowe godne uwagi
Wśród materiałów, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie, płyty gk zajmują szczególne miejsce. Są one genialną alternatywą dla tynków, gdyż dzięki swoim dużym gabarytom stanowczo przyspieszają proces wykończeniowy. Nie dość, że cenowo nie mają praktycznie żadnej konkurencji, to oszczędność czasu jest praktycznie bezcenna – bywa i tak, że tynki potrzebują nawet kilku miesięcy, aby wyschnąć lub wymagają zastosowania specjalnych środków, takich jak grzejniki lub suszarki, co na budowie może stanowić nie lada problem i generować dodatkowe koszty.
Tymczasem płyty kartonowo-gipsowe wystarczy przykleić lub przygotować stelaże z profili aluminiowych, do których przytwierdza się je przy pomocy wkrętów. To szybkie, tanie i co najważniejsze – nie wymaga specjalnych narzędzi, ani technicznych umiejętności. Dodatkowo plusy pojawiają się również w innej kwestii – pod płytami można z łatwością pociągnąć instalacje, bez uciążliwego kucia bruzd, jak to bywa w przypadku ścian wykonanych z cegły, pustaka lub bloczków betonowych. Zdecydowanie łatwiej też powiesić obraz, ścienny kinkiet, czy telewizor. Zalety zastosowania płyt gk w domu widać gołym okiem!