Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Kiedy warto korzystać z agrowłókniny?

Budownictwo Data publikacji - 28 września, 2020 Autor - Redakcja PrawoBudowlane

Praca w ogrodzie może być mniej pracochłonna, jeśli zaczniemy korzystać z nowoczesnych, ale powszechnie już dziś dostępnych materiałów, które w znaczący sposób nam ją ułatwią. Przykładem takiego materiału jest agrowłóknina, czyli polipropylenowa tkanina o niezwykle przydatnych w ogrodnictwie właściwościach. Jakie to właściwości i do czego tego typu materiał może się nam przydać?

Podstawowe funkcje agrowłókniny

Do najważniejszych zadań, jakie realizuje ten specyficzny materiał, zalicza się ściółkowanie, ochronę przed nadmiernym wysuszaniem gleby oraz osłonę termiczną. Agrowłóknina (dostępna m.in. w sklepie https://alejka24.pl/pol_m_Agrowloknina-222.html) w zastosowaniach ogrodowych wykorzystywana jest przede wszystkim jako materiał do ściółkowania, czyli zabezpieczenia gleby przed niekontrolowanym wzrostem chwastów. Przed rozłożeniem materiału na glebie, najpierw należy ją przekopać i odchwaścić. Następnie rozkładamy tkaninę i nacinamy w niej otwory. W miejscach nacięć możemy sadzić wybrane gatunki roślin ozdobnych, owoców miękkich, takich jak truskawki czy warzyw, na przykład ogórki i pomidory. Agrowłókniny zapobiegają wzrostowi chwastów, dzięki czemu uprawa roślin jest wygodniejsza, a plony większe. Tego typu materiał jest przepuszczalny dla wody, ale zapobiega jej szybkiemu odparowywaniu z gleby. Sprzyja również utrzymywaniu względnie stałej temperatury przy gruncie, dzięki czemu kiełkujące rośliny są mniej narażone na przymrozki.

Rodzaje agrowłókniny – jaką wybrać?

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów włóknin ogrodniczych. Zwykle różnią się one od siebie gramaturą materiału i kolorem. Agrowłókniny w kolorze białym najczęściej przeznaczone są do okrywania roślin, by chronić je przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur. Ze względu na potrzebę stworzenia dobrych warunków termicznych, takie materiały mają na ogół nieco większą gramaturę – są cięższe i grubsze. Agrowłóknina czarna najczęściej spotykana jest w wersji do ściółkowania. Taki materiał odcina dostęp światła słonecznego do gleby, co zapobiega kiełkowaniu chwastów. Materiał jest oczywiście przepuszczalny dla wody, ale ogranicza proces jej odparowywania z gleby, co stwarza doskonałe warunki do wzrostu roślin uprawnych, zwłaszcza w okresach suszy.

Stosowanie włóknin ogrodniczych to doby sposób na warzywne grządki wolne od chwastów, na zabezpieczenie upraw przed przymrozkami wczesną wiosną i ochronę wybranych, szczególnie wrażliwych na mrozy drzewek i krzewów w okresie zimy. Agrowłóknina przyda się w każdym ogrodzie. Zmniejszy nakład pracy związanej z niezbędną pielęgnacją roślin, pomoże zadbać o ich dobrą kondycję i przyczyni się do większych plonów.

Jaka wysokość stołu do jadalni? Idealne wymiary dla Twojej wygody

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?