Modułowe budownictwo staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w całej Europie i nie tylko. Ta nowoczesna forma budownictwa, dzięki której możliwe jest postawienie w pełni funkcjonalnego i estetycznego domu w znacznie krótszym czasie niż przy stosowaniu tradycyjnych metod, sprawia, że zamieszkanie we własnym domu staje się możliwe po znacznie krótszym czasie.
Czym są domy modułowe?
Domy modułowe są złożone z określonych komponentów, a te należy ze sobą połączyć na placu budowy, trochę jak duże puzzle czy gigantyczny model kolekcjonerski. Aby ustawienie domu z poszczególnych fragmentów było możliwe, niezbędne jest przygotowanie specjalnych fundamentów.
Większość elementów domu modułowego jest przygotowywana bezpośrednio w fabryce (w formie tzw. prefabrykatów), skąd w całości jest transportowana na plac budowy. Tego rodzaju domy powstają najczęściej w dwóch rodzajach konstrukcji: szkieletowej lub wykonanej z keramzybetonu. W tym pierwszym przypadku jako podstawę całości stosuje się stal bądź drewno, a w drugim – stalową ramę, która dla stabilności jest wypełniana mieszanką wypalanej gliny i błota.
Co więcej, w wielu firmach można znaleźć naprawdę szeroki wybór gotowych projektów domów o różnych wymiarach, a także charakteryzujących się odmiennymi kształtami czy rodzajem dachu. To sprawia, że każdy może wybrać coś, co będzie w pełni odpowiadać jego gustowi, a także potrzebom pod kątem rozmiaru.
Jeszcze kilka lat temu budownictwo modułowe było wykorzystywane głównie do stawiania gotowych pawilonów, punktów usługowych czy gabinetów dla prywatnych działalności gospodarczych. W chwili obecnej ten trend zmienia się w dość szybkim tempie, a gotowe domy „w kawałkach” są coraz częściej stawiane na użytek prywatny. Nie ma w tym nic zaskakującego – w końcu oferują szereg zalet, a ilość wad w porównaniu z wygodą tego rozwiązania jest naprawdę niewielka.
Poznaj największe zalety domów modułowych
Jak wspominaliśmy, gotowe domy modułowe charakteryzują się szeregiem zalet, które sprawiają, że stają się one coraz powszechniej stosowanym w budownictwie prywatnym rozwiązaniem. Wśród nich wskazać można:
1. Krótki czas budowy – dom modułowy będzie gotowy do zamieszkania w znacznie krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnej budowli;
2. Niższe koszty – choć gotowe domy modułowe są stosunkowo drogie, po zsumowaniu całości kosztów wciąż wypadają bardzo korzystnie pod względem finansowym, jeśli porównać je do środków, jakie trzeba by wyłożyć na budowę tradycyjnego domu;
3. Dowolność momentu rozpoczęcia inwestycji – gotowe domy modułowe nie wymagają określonej pogody do rozpoczęcia budowy. Niestraszne im niskie temperatury czy niskie temperatury, co oznacza, że nie ma konieczności „przeczekiwania” zimy;
4. Czystość prac – brak konieczności docinania poszczególnych elementów sprawia, że na placu budowy jest znacznie czyściej po zakończeniu budowy;
5. Mniejsza ilość formalności do załatwienia – przy budowie domu modułowego nie trzeba zatrudniać na przykład inspektora budowlanego czy inwestować w monitoring chroniący przed złodziejami;
6. Możliwość przeniesienia domu – w razie przeprowadzki, dom można… zabrać ze sobą.
Perspektywy budowy domów modułowych
Gotowe domy modułowe do prawdziwa inwestycja przyszłości. Nie tylko pozwalają one zaoszczędzić sporo czasu w trakcie budowy, ale również ograniczają jej koszty – całkowita kwota przeznaczona na postawienie własnego domu może spaść nawet od 40%.
Nie ma przy tym obaw o ciepło w budynku w okresie zimowym – gotowy dom modułowy jest w pełni przystosowany do tego, by móc komfortowo przebywać w nim także w najchłodniejszej części roku.
Co więcej, dom przy przeprowadzce można zabrać ze sobą w nowe miejsce lub, w przypadku braku takiej konieczności, sprzedać. Dzięki możliwościom, jakie oferuje budownictwo modułowe, nabywca nie musi chcieć zakupić lokum razem z działką – może przenieść budynek w zupełnie nowe miejsce. To pozwala na ograniczenie kosztów, a przy tym zdecydowanie ułatwia ewentualną sprzedaż domu modułowego.