Domowe sposoby na pchły w domu

Pchły stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla naszych czworonożnych towarzyszy, ale także dla ludzi. Przenoszą wiele chorób, a ich ugryzienia są bolesne i często wywołują reakcje alergiczne. W walce z tymi małymi intruzami warto skorzystać z domowych sposobów, które są bezpieczne, skuteczne i łatwo dostępne. Poniżej radzimy jak skutecznie pozbyć się pcheł z domu.

Domowe sposoby na pchły w domu

Na rynku dostępne są różnorodne środki chemiczne przeznaczone do zwalczania pcheł, jednak nie zawsze są one skuteczne, a także mogą być szkodliwe szczególnie dla małych dzieci oraz osób o wrażliwych układach immunologicznych. Stąd też wiele osób sięga po domowe sposoby, które w wielu przypadkach równie skutecznie potrafią poradzić sobie z problemem. Najpopularniejsze z nich to między innymi wykorzystanie olejku z mięty pieprzowej oraz regularne odkurzanie i pranie.

Wykorzystanie olejku z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej posiada wiele właściwości zdrowotnych, ale także jest niezwykle skuteczny w walce z pchłami. Zapach mięty pieprzowej pchłom nie do końca odpowiada, co sprawia, że stanowi on skuteczne odstraszające. Można go używać na różne sposoby.

Na przykład, można przygotować rozwiązanie z dodatkiem olejku miętowego do codziennej kąpieli zwierzęcia. Wystarczy dodać kilka kropel do ciepłej wody i dokładnie umyć pupila. Poza tym, można spryskać nim powierzchnie, na których nasze zwierzęta najczęściej przebywają, a także wmasować kilka kropli bezpośrednio w ich sierść. Pamiętaj jednak, by zawsze robić to ostrożnie, aby uniknąć ewentualnych podrażnień skóry.

Regularne odkurzanie i pranie

Pcheły i ich jaja mogą zagnieździć się w najróżniejszych zakamarkach naszego domu. Regularne odkurzanie wszystkich powierzchni – zarówno podłóg, dywanów, jak i mebli tapicerowanych – pozwoli usunąć jaja i larwy pcheł. W tym celu warto stosować specjalne worki do odkurzacza zapewniające odpowiednią filtrację powietrza.

Również istotnym elementem w walce z pchłami jest regularne pranie pościeli i innych tkanin. Pcheły chętnie składają swoje jaja na tekstyliach, dlatego pranie w wysokiej temperaturze jest doskonałym sposobem na ich eliminację.

Zwalczanie pcheł za pomocą octu jabłkowego

Do domowych sposobów na pchły z powodzeniem możemy zaliczyć również ocet jabłkowy. Jest on nieszkodliwy dla zwierząt i ludzi, a jednocześnie skutecznie odstrasza pchły. Właściwości owadobójcze octu polegają na zmianie pH skóry zwierzęcia, co czyni ją mniej atrakcyjną dla pcheł.

Zastosowanie jest bardzo proste – wystarczy dodać odrobinę octu do jedzenia lub wody dla pupila. Można także przygotować rozwiązanie do spryskania zwierzęcia lub powierzchni, na których najczęściej przebywa. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością octu, aby nie spowodować podrażnienia skóry zwierzęcia.

Zastosowanie miski z wodą i mydła

Skutecznym sposobem na zwalczanie pcheł jest również zastosowanie pułapki na bazie miski z wodą i mydła. Metoda ta działa najlepiej w nocy, kiedy to pchły są najbardziej aktywne. Wystarczy napełnić miseczkę ciepłą wodą, dodać trochę płynu do mycia naczyń i umieścić ją w miejscu, gdzie podejrzewamy obecność pcheł. Światło (np. od latarki) przyciąga pchły, które wpadając do miski utykają w mydlanej wodzie i giną.

Zwalczanie pcheł to nieraz czasochłonne i wymagające sporo cierpliwości zadanie. Warto jednak pamiętać, że wytrwałość i regularność w stosowaniu wyżej opisanych metod przynosi zazwyczaj bardzo dobre rezultaty. Co więcej, są to sposoby bezpieczne zarówno dla domowników, jak i dla domowych pupili.

Jak rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?