Spawanie i cięcie należą do podstawowych czynności jakie wykonuje się przy rozmaitych pracach budowlanych. Bez nich wykonywanie różnych konstrukcji byłoby niemożliwe. Przyzwyczailiśmy się do tego, że są to bardzo powszechne czynności, których wykonywanie nie sprawia teoretycznie większych problemów. Czasami jednak potrzebne są one w znacznie trudniejszych warunkach, niż na zwykłych placach budowy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możliwe jest na przykład cięcie spawanie podwodne.
Cięcie spawanie podwodne – kiedy się je wykonuje?
Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale pod powierzchnią wody znajduje się ogromna część infrastruktury, z której korzystamy na co dzień. Obejmuje to przede wszystkim kable oraz rurociągi. Osoby wykonujące prace podwodne odpowiedzialne są m.in. za tworzenie takich instalacji, a następnie ich regularną konserwację i dokonywanie niezbędnych napraw.
Pod wodą można również konstruować elementy innego rodzaju infrastruktury. Przykładem są tu rzeki i jeziora, gdzie w celach gospodarczych lub turystycznych reguluje się brzegi. Wówczas cięcie spawanie podwodne pozwala na wykonanie poszczególnych elementów całych konstrukcji.
Prace takie są zatem potrzebne wszędzie tam, gdzie tylko całość lub poszczególne elementy całej konstrukcji muszą znajdować się pod wodą.
Jak wykonuje się cięcie spawanie podwodne?
Mogłoby się wydawać, że wykonywanie prac takich jak spawanie pod wodą jest niewykonalne. Istnieją jednak technologie, które niwelują wszystkie problemy wymagające z trudnych warunków.
Pierwszym rozwiązaniem jest tzw. spawanie suche, czyli takie, w którym narzędzie jak i sam spawany element nie mają kontaktu z wodą. Aby stworzyć takie warunki, stosuje się specjalne komory oddzielające spawany element od otaczającej go wody. Może być tu stosowana komora izobaryczna oraz hiperbaryczna. Różnica tkwi przede wszystkim w ciśnieniu panującym w środku. Komora izobaryczna zapewnia ciśnienie identyczne jak na powierzchni. W przypadku komory hiperbarycznej ciśnienie jest tym wyższe, im większa głębokość na której wykonywane są prace.
Istnieją również metody, przy których stosowanie komór nie jest konieczne. Wykorzystuje się tu m.in. elektrody otulone, które pozwalają na spawanie nawet przy kontakcie spawanego materiału z wodą.
Ważną pracą jest również cięcie podwodne. W tym przypadku istotne jest wykorzystywanie odpowiednich urządzeń, odpornych na wysokie ciśnienie i kontakt z wodą.
Kto może wykonywać cięcie spawanie podwodne?
Jak łatwo można się domyśleć, cięcie spawanie podwodne jest dość dużym wyzwaniem. Nie chodzi tylko o konieczność zastosowania bardzo profesjonalnego sprzętu, ale również o bardzo trudne warunki pracy. Z tego powodu osoby które się tym zajmują muszą posiadać bardzo wysokie kwalifikacje.
Z jednej strony potrzebne są wszystkie umiejętności i uprawnienia wymagane przy zwykłej pracy spawacza. Oprócz tego wymagane są pozwolenia do pracy na głębokościach, doświadczenie w nurkowaniu oraz odpowiednie predyspozycje fizyczne. Jedynie dzięki takim rzeczom możliwe jest wykonywanie tych prac w rzeczywiście bezpieczny sposób.