Wiejskie jajka to skarbnica składników pokarmowych. Są niezwykle smaczne i zdrowe, najlepsze będą oczywiście prosto z kurnika. Wiele osób decyduje się na własną hodowlę kur, szczególnie jeśli zamieszkują tereny wiejskie. Wymaga to oczywiście zbudowania kurnika, co jednak można zrobić we własnym zakresie. Nie jest to skomplikowane, ale trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Zacząć należy od wydzielenia miejsca na działce, rozplanowania wszystkich prac i zorganizowania odpowiednich materiałów.
O czym należy pamiętać, decydując się na budowę kurnika?
Zanim przystąpi się do budowy kurnika, należy zapoznać się z aktualnymi przepisami. Istotne jest to, aby miejsce do hodowli kur było dla nich przyjazne. Trzeba im stworzyć komfortowe warunki do życia i rozmnażania się. Mogłoby się wydawać, że nikogo nie powinno interesować to, że na działce powstanie przydomowy kurnik, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Kury są zwierzętami gospodarskimi, dlatego należy załatwić pewne formalności. To urząd gminy decyduje o zasadach dotyczących użytkowania nieruchomości, nawet jeśli jest ona własnością osoby prywatnej. Może być tak, że jeśli chce się hodować drób, to koniecznością jest zapewnienie zwierzętom pomieszczenia gospodarskiego, które musi spełniać konkretne wymogi. Sąsiedztwo również nie jest bez znaczenia, niektórym osobom może przeszkadzać hałas generowany przez kury, piejący kogut od świtu, specyficzny zapach. Zdarza się tak, że mieszkańcy zgłoszą jakieś rozszerzenia odnośnie tego, że ich komfort życia został obniżony właśnie przez bliską obecność kurnika. Istnieje nawet ryzyko, że właściciel kurnika otrzyma nakaz wyburzenia go, jeśli sąd uzna za zasadne zgłoszone obiekcje. Jeżeli powierzchnia kurnika nie przekroczy 35 m2, nie trzeba nawet uzyskiwać żadnego pozwolenia na budowę obiektu.
Budowa kurnika krok po kroku – od czego zacząć?
Budowę kurnika rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego miejsca na działce. Powinien zostać umiejscowiony na suchym podłożu, osłoniętym przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Do kurnika należy wchodzić od strony wschodniej, aby uniknąć przeciągów. Następnym krokiem będzie wylanie fundamentów, pamiętając o zachowaniu minimalnej odległości podłogi od gruntu 20 cm. W przeciwnym razie wody gruntowe mogą przyczynić się do podmakania podłogi, co jest niedopuszczalne. Mając już fundamenty, można przystąpić do wybrania odpowiednich materiałów na konstrukcję obiektu. Można stworzyć ją z dwóch oheblowanych desek, umieszczając między nimi izolację ze styropianu. Zaleca się też otynkować ściany, co je dodatkowo wzmocni. Szkielet i poszycie dachu również mogą być drewniane. Do dyspozycji są drewniane krokwie, płyty OSB. Dodatkowym zabezpieczeniem uszczelniającym może być papa, ale równie dobrze sprawdzą się dachówki. Zadbać należy również o termoizolację dachu, aby stworzyć optymalne warunki termiczne wewnątrz kurnika. Świetną opcją będzie użycie wełny mineralnej.
Kury muszą mieć wybieg, po którym będą mogły się swobodnie poruszać. Przyjmuje się, że jedna kura potrzebuje powierzchni około czterech metrów kwadratowych Zdrowa kura to wybiegana kura. Obejmuje ona aktywności fizycznej, ale jej wyjścia na zewnątrz muszą być kontrolowane. Kluczowe będzie to, aby zabezpieczyć wybieg, bo nie brakuje drapieżników czekających tylko na okazję, aby porwać kurę i ją zjeść. Wybieg musi być też właściwie chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czyli przed chłodnym powietrzem i podmuchami wiatru. Świetnie sprawdzi się woliera. Siatka otaczająca kurnik musi być solidna, bardzo wytrzymała, o średnich oczkach. Mając już wybudowany kurnik i ogrodzony wybieg, można przejść do wyposażenia. W kurniku nie może zabraknąć oświetlenia. Istotne będzie to, aby wybrać właściwe natężenia światła. Nie powinno ono przekraczać 3W na metr kwadratowy. Kury potrzebują oczywiście karmników i poideł. Godne polecenia są modele cylindryczne z zasobnikiem. Do stworzenia grzęd można użyć grubych, drewnianych żerdzi. Jedna kura potrzebuje co najmniej 20 cm. Z kolei z drewna czy sklejki można zrobić zwierzętom gniazda. Optymalnymi wymiarami będą 30x30x40 cm. Jeśli chodzi o liczbę gniazd, to wystarczy wykonać jedno na trzy kury.