Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak odnowić zniszczone meble?

Dom Data publikacji - 1 czerwca, 2019 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Jak odnowić zniszczone meble

Meble wyglądają pięknie, gdy są nowe i czyste, ale podczas użytkowania niszczą się, brudzą, czasem psują. Początkowo wystarczy, gdy będą czyszczone przeznaczonymi do tego środkami. W miarę upływu czasu środki staną się niestety za mało skuteczne. Zniszczenia powstają na meblach wskutek regularnego z nich korzystania lub różnych uszkodzeń, o które nietrudno w życiu codziennym. O ile nie doszło do całkowitej destabilizacji konstrukcji mebla, można podjąć czynności „ratunkowe” i odnowić przedmiot, czasami nadając mu zupełnie nowego stylu.

Jak odnowić zniszczone meble?

Pomocne będą choćby elementarne umiejętności w zakresie stolarki, jak również narzędzia i przybory. Na początku pracy należy obejrzeć mebel i ocenić, czy jego powierzchnia, blat, ścianki, nogi i inne części nie są uszkodzone i nie potrzebują wymiany. Niewielkie pęknięcia czy przerwania można potraktować klejem, załatać albo przykryć np. nowym obiciem czy sklejką. Jeśli mebel poddawany jest wyłącznie czynnościom renowacyjnym bez modyfikacji zwiększających jego funkcjonalność, nie trzeba będzie wyposażać się w żadne nowe części. 

Przy odnawianiu mebli, bardzo przydatne bywają śruby i gwoździe. Bardziej bezpiecznym i efektownym, choć trudniejszym sposobem łączenia elementów mebla są wciskane siłowo brzegi części, które poddawane są zespoleniu. Równie potrzebny i bezpieczny jest klej do drewna. Nowoczesne kleje pozwalają na trwałe mocowanie lżejszych elementów. Przy stosowaniu kleju należy uważać, by nie pochlapać nim większych powierzchni – jest dość trudny do usunięcia, gdy trochę wyschnie. 

Po zakończeniu napraw i etapu wzmacniania mebla, by przetrwał jeszcze przynajmniej kilkanaście lat, można pokusić się o całkowitą odmianę jego wyglądu – to proste i przyjemne. Najprostszy sposób na spektakularną modyfikację to zwykłe przemalowanie powierzchni tak, by pasowała do aranżacji wnętrza, w którym stanie mebel. Można wykorzystać do tego farbę kryjącą lub usunąć starą farbę jak najdokładniej, a widoczne drewno pokryć bejcą lub lakierem. Ta metoda pozwala zachować piękny, naturalny rysunek słojów na drewnianej powierzchni, co może stanowić ciekawy akcent w pomieszczeniu pełnym zieleni i słońca. Farba kryjąca również powinna być dobrze wybrana, gdyż może nie tylko dekorować, ale też chronić mebel przed powstaniem dalszych zniszczeń. 

Odnowione meble

Warto pomyśleć o tym, by odnawiany mebel uczynić na powrót pięknym i stylowym. Samo malowanie może nie wystarczyć; w zależności od specyfiki mebla, można odnowić np. gałki czy rączki szuflad, zmieniając ich kształt lub kolor. Nawet osoba, która nie ma pojęcia o stolarce, poradzi sobie z modyfikacjami niewielkich elementów czy dekoracji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą kilka materiałów, na przykład drewno z tworzywem sztucznym lub szkłem. Wszystkie zmiany muszą być jednak nie tylko przemyślane, ale też bardzo solidnie wykonane. Mebel będzie używany jak dawniej, więc niedokładnie przymocowane elementy nie powinny okazać się zagrożeniem dla potencjalnego użytkownika.

Jak i czym czyścić ekoskórę?

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?