Jak rozchodzić buty sportowe, szpilki, sandały i inne?

Jak rozchodzić buty sportowe, szpilki, sandały i inne?

Nowe buty mogą być zaskakująco niekomfortowe, nawet jeśli są doskonale dopasowane do stopy. Niewielkie otarcia, obcierki czy ból mogą skutecznie zepsuć radość z noszenia nowego obuwia. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe rozchodzenie butów – niezależnie od ich typu. W tym artykule znajdziecie wszystkie potrzebne informacje na temat tego, jak efektywnie rozchodzić buty sportowe, szpilki, sandały i inne typy obuwia.

Skuteczne metody rozchodzenia butów sportowych

Buty sportowe ze względu na swoje przeznaczenie muszą być dobrze dopasowane do stopy. Z tego powodu mogą na początku sprawiać pewien dyskomfort. Aby temu zaradzić, istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Pierwszym z nich jest noszenie butów przed rozpoczęciem regularnego treningu. Ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać stopę do nowego obuwia. Załóż buty sportowe na kilka godzin dziennie, nawet jeśli nie masz w planach treningu. Możesz w nich chodzić po domu, lub wyjść na krótki spacer.

Jeśli Twoje buty sportowe są wykonane z materiałów syntetycznych, pomocne może okazać się podgrzewanie ich. Ciepło sprawia, że materiał staje się bardziej miękki i elastyczny, co przyspiesza proces rozciągania. Pamiętaj jednak, aby podgrzewać buty umiarkowanie, np. za pomocą suszarki do włosów, aby nie uszkodzić ich.

W sklepach sportowych dostępne są również specjalne spraye do rozchodzenia butów. Działają one na zasadzie zmiękczania materiału, co ułatwia jego dopasowanie do kształtu stopy.

Jak poradzić sobie z niewygodnymi szpilkami?

Szpilki to obuwie, które z definicji jest trudne do rozchodzenia. Wysoki obcas i często niewielka powierzchnia podtrzymująca stopę mogą sprawiać, że nawet po długim czasie noszenia, buty te mogą powodować dyskomfort. Istnieje jednak kilka trików, które mogą to ułatwić.

Pierwsza rada to po prostu noszenie. Nie ma lepszego sposobu na rozchodzenie szpilek, niż noszenie ich na co dzień. Oczywiście nie należy od razu zakładać ich na cały dzień – lepiej zacząć od krótkich momentów, stopniowo wydłużając czas.

Inny sprawdzony sposób to zastosowanie wazeliny. Smarujemy nią miejsca, które najbardziej obcierają się o but – przeważnie są to pięty i palce. Dzięki temu zmniejszymy tarcie, co pozwoli nam uniknąć odcisków.

Rozciąganie i rozchodzenie sandałów

Sandały to zwykle obuwie letnie, które nosimy bez skarpet, a więc bez dodatkowej ochrony dla stopy. Dlatego jest szczególnie ważne, aby sandały były dobrze dopasowane i jak najmniej obcierały skórę.

Podobnie jak w przypadku innych obuwia, noszenie jest najprostszym sposobem na rozchodzenie. Możemy also założyć sandały na stopę owiniętą w grube skarpety – to pozwoli nam „wyrobić” buty szybciej. Pamiętajmy jednak, aby robić to stopniowo i nie wywierać zbyt dużego nacisku na skórę.

Jeśli nasze sandały są wykonane ze skóry, możemy pokusić się o jej rozciąganie poprzez nasączenie wodą. Skóra pod wpływem wilgoci staje się bardziej elastyczna, a więc łatwiej ją dostosować do kształtu stopy. Po nasączeniu skóry, powinniśmy założyć sandały i chodzić w nich, dopóki nie wyschną. Jest to skuteczny, choć nieco czasochłonny sposób na rozchodzenie obuwia.

Absolutnie najważniejszym jest to, aby pamiętać o swoim komforcie. Jeśli obuwie jest niewygodne mimo wszystko, warto zastanowić się, czy nie powinniśmy je wymienić na bardziej komfortowe. Zdrowie naszych stóp powinno być dla nas priorytetem.