Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Formowanie z tworzyw sztucznych

Budownictwo Data publikacji - 16 stycznia, 2023 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
Formowanie z tworzyw sztucznych


Tworzywa sztuczne są obecnie stosowane w wielu branżach przemysłowych. Rotomoulding to nowoczesna technologia rotacyjnego formowania tworzyw.

Jedną z technik formowania tworzyw jest rotomoulding, który wymaga zastosowania wysokospecjalistycznych maszyn. Maszyny do rotacyjnego formowania produkuje polska firma Orex Rotomoulding machines.

Na czym polega rotacyjne formowanie tworzyw sztucznych?

Rotomoulding przeprowadzany jest w specjalnych maszynach, które podgrzewają sproszkowane tworzywa sztuczne. Ciepła masa jest wtryskiwana do specjalnej formy. Tak powstaje produkt finalny czyli odlew z tworzywa sztucznego.

Nowoczesna technologia rotomoulding wykorzystywana w wielu branżach przemysłowych, gdzie stosuje się tworzywa sztuczne. W ten sposób można produkować zabawki, kajaki, zbiorniki na deszczówkę, szambo, olej opałowy i napędowy, korpusy, półprodukty budowlane i wiele innych artykułów z tworzyw sztucznych.

Maszyny do rotacyjnego formowania tworzyw sztucznych

Technologia rotomoulding wymaga określonego parku maszynowego. Bogaty asortyment maszyn do rotacyjnego formowania tworzyw sztucznych oferuje firma Orex z Chybia.

Firma produkuje trzy rodzaje maszyn. Są to:

  • maszyna typu Karuzela
  • maszyna typu Shuttle
  • maszyna typu Rock and Roll

Na indywidualne zamówienia klientów firma produkuje też tzw. maszyny specjalne.

W ofercie jest serwis, transport, montaż, szkolenie pracowników i uruchomienie produkcji.

Karuzela oferowana jest z komorami grzewczymi o różnej wielkości, w zależności od potrzeb klienta. Jest to maszyna o dużej wydajności produkcyjnej, przeznaczona do wytwarzania małych elementów i wyrobów o dużych gabarytach. Konstruowana jest w oparciu o najwyższej jakości podzespoły światowych producentów. Podzespoły związane ze sterowaniem maszyną dają gwarancję długiej i bezawaryjnej pracy.

Maszyna Shuttle w produkcji typu rotomoulding może być wyposażona w ramiona proste lub ramiona podparte tzw. U. Przeznaczona jest do wykonywania elementów średnich lub dużych czyli o zróżnicowanym profilu produkcji.

Nowoczesnym urządzeniem do formowania rotacyjnego jest maszyna typu Rock and Roll. Zaprojektowana została do wytwarzania długich i wąskich elementów np. kajaków. System podwójnego termoobiegu zastosowany w urządzeniu daje gwarancję produktów o wysokiej jakości. Wydajność produkcji maszyny zwiększa możliwość zastosowania czterech wózków rotacyjnych i dwóch dodatkowych stacji chłodzenia.

Maszyny specjalne to oferta dla indywidualnych klientów, dostosowana do wymogów produkcji niestandardowej. Typ i zasada działania takiej maszyny ustalana jest przez zamawiającego. Może on zdecydować o rodzaju ogrzewania, budowie ramion, wózków dojazdowych oraz komory grzewczej. Wszystkie artykuły, których nie można wykonać w technice rotomoulding używając typowego parku maszynowego, mogą być wytworzone przez maszyny specjalne.

Zalety formowania rotacyjnego

Rotoformowanie ma szerokie zastosowanie. Rotomoulding pozwala na tworzenie przedmiotów z tworzyw sztucznych o różnych kształtach, nawet bardzo skomplikowanych. Można produkować w ten sposób artykuły wielowarstwowe, puste w środku, czy z elementami metalowymi. Technologia daje możliwość wyprodukowania przedmiotu jednoelementowego bez łączeń np. zbiorników. Na etapie wytwarzania gwarantuje znikome straty lub ich brak. Umożliwia produkowanie krótkich serii przedmiotów przy zachowaniu niskich kosztów. Wytworzenie formy do rotomoldingu również nie jest kosztowne.

Najlepsze maszyny do rotoformowania rynek polski i za granicę oferuje firma Orex.

Materiał zewnętrzny

Jaka wysokość stołu do jadalni? Idealne wymiary dla Twojej wygody

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?