Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czym są złączki do mikrorur i co warto o nich wiedzieć?

Budownictwo Data publikacji - 12 grudnia, 2022 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
mikrorury

Mikrorury są elementami, które osłaniają włókna światłowodowe przed uszkodzeniem oraz ułatwiają ich układanie w systemach przesyłania danych. Odpowiednie połączenie mikrorur wpływa na efektywność działania instalacji, zwiększając możliwość swobodnego przemieszczania się światła. Jednym z ważniejszych aczkolwiek niepozornych elementów dotyczących przyłączenia kabli światłowodowych są złączki do mikrorur. Co warto o nich wiedzieć?

Złączki do mikrorur to niepozorne części, które występują w różnych rodzajach. Co istotne, każda z nich spełnia inną rolę. Spójne w przypadku wszystkich jest natomiast to, że muszą one spełniać minimalne parametry pracy całego układu. Tylko w ten sposób kable światłowodowe będą mogły transportować dane w pożądanej prędkości.

Co to są złączki do mikrorur i jakie są ich rodzaje?

Złączki to niewielkie elementy, które służą do szczelnego łączenia mikrorur wypełnionych włóknami światłowodowymi. Mają one wysoką wytrzymałość baryczną oraz specjalne wykonanie, ułatwiające wielokrotny montaż i demontaż (bez zastosowania specjalistycznego sprzętu). Podkreślmy, że instalacja nie generuje dużego oporu, a samą część można rozciągać.

Złączki ułatwiają wykonywanie trwałych łączeń mikrorur światłowodowych oraz demontowanie ich podczas napraw czy wymiany kolejnych odcinków kabli. Do zalet tego typu elementów można zaliczyć również wszechstronne zastosowanie. Na rynku znajdziemy elementy występujące w wielu wersjach. To między innymi złączki proste (czyli tzw. mufy), złączki redukcyjne, oraz elementy dzielone i trójniki. Warto zorientować się w ofercie koniecznych akcesoriów do montażu mikrorur – to np. puszki połączeniowe, przepusty murowe, obudowy, uszczelnienia do zastosowania w miejscach podatnych np. na wilgoć oraz zaślepki (w tym te tymczasowe).

Jakie właściwości mają złączki do mikrorur i kiedy się je stosuje?

Przede wszystkim złączki do mikrorur odporne są na działanie wody. Nie ulegają zjawisku powstawania korozji i mogą być przeznaczone również do stosowania w ziemi. Nie potrzebują przy tym innej warstwy ochronnej.

Gdzie stosuje się złączki do mikrorur? W pełni wykorzystywane są w różnych rodzajach instalacji teletechnicznych. Spotkamy je w kanałach technologicznych komunalnych czy budowanych przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Doprowadzają też światłowody bezpośrednio do budynków mieszkalnych, co pozwala cieszyć się z dostępu do niezwykle szybkiego połączenia internetowego.

Jaka wysokość stołu do jadalni? Idealne wymiary dla Twojej wygody

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?