Materiały ścierne występują pod różnymi postaciami oraz posiadają zróżnicowane parametry użytkowe, które warunkują ich zastosowanie. Sklep z materiałami ściernymi oferuje ich tak duży wybór, że często nie wiemy, po które rozwiązanie sięgnąć, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty prac. Same materiały ścierne posiadają liczne zastosowana i mogą być wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Kluczem do sukcesu jest jednak prawidłowe dopasowanie ich parametrów do rodzaju wykonywanej pracy.
Materiały ścierne a ich gradacja. Co warto o niej wiedzieć?
Każdy sklep z materiałami ściernymi oferuje akcesoria o zróżnicowanej gradacji, która warunkuje rodzaj obróbki oraz efekty, jakie możemy osiągnąć sięgając po konkretne rozwiązanie. Materiały ścierne mogą posiadać różną gradację, czyli ziarnistość – jedne mają ziarna duże i grube, a inne drobne, praktycznie niewidoczne gołym okiem. Pierwsze określa się jako materiały ścierne o niskiej gradacji, drugie z kolei zyskały miano materiałów o gradacji wysokiej. Najbardziej agresywne i skuteczne w usuwaniu zewnętrznych powłok są materiały ścierne o niskiej gradacji.
Zasada korzystania ze wszystkich materiałów ściernych jest bardzo prosta – w pierwszej kolejności należy użyć materiału o niższej gradacji, który pozwoli wyrównać obrabianą powierzchnię i przygotować ją do dalszych prac, a następnie sięgnąć po materiał o wyższej gradacji w celu oszlifowania i wygładzenia powierzchni. W sytuacji, kiedy wybrane materiały nie radzą sobie z danym zadaniem, należy zastąpić je tymi o wyższej lub niższej gradacji. Posiadanie pod ręką zróżnicowanych materiałów ściernych jest więc kluczem do wykonywania z sukcesem prac różnego rodzaju.
Jakie materiały ścierne wyróżniamy? Jakie posiadają zastosowania?
Materiały ścierne to bardzo szeroka grupa produktów, które w swojej ofercie posiada każdy dobrze zaopatrzony sklep z materiałami ściernymi. Obejmuje ona nie tylko najbardziej znane i najprostsze w użytkowaniu papiery ścierne, ale także tarcze przeznaczone do elektronarzędzi, dyski, szczotki, pasy, pasty, taśmy i wiele innych nośników. Materiały ścierne mogą być przeznaczone zarówno do użytku manualnego, jak i stanowić część różnego rodzaju narzędzi. W przypadku tych sterowanych elektrycznie należy bardzo uważnie dopasować gradację danego materiału do wysokości obrotów szlifierki. Warto zaczynać pracę z materiałami o niższej gradacji stopniowo przechodząc do tych o wyższej, co pozwoli osiągnąć właściwe efekty obróbki.
Głównym zastosowaniem materiałów ściernych jest obróbka ścierna. Zalicza się do niej takie prace, jak szlifowanie i obróbkę powierzchniową. Wykonywanie tego typu prac jest możliwe dzięki właściwościom, jakie posiadają ziarna ścierne dające możliwość mikroskrawania obrabianego materiału. Materiały ścierne posiadają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, spotkać je można także w każdej stolarni, lakierni oraz warsztacie blacharskim. Dzielą się na materiały naturalne i syntetyczne. Do materiałów ściernych pochodzenia naturalnego zalicza się m. in. diament, kwarc, granat i piaskowiec, z kolei syntetyczne to np. sztuczny diament, węglik krzemu oraz elektrokorund.