Budowanie i tworzenie nowych konstrukcji, budynków i obiektów wiąże się z potrzeba znajomości pewnych dziedzin, które umożliwią stworzenie bezpiecznej oraz trwałej konstrukcji. Aby dany budynek, mógł swobodnie funkcjonować i zostać oddany do użytku publicznego, musi przejść wiele kontroli, już na poziomie jego projektowania. Aby projekt był w pełni do zaakceptowania, a jego poszczególne elementy współgrały z całością, powinien być stworzony przez doświadczonego specjalistę, który zna wszelkie zasady postepowania oraz umie wykorzystać różnego rodzaju metody, dzięki którym obiekt będzie spełniał wszystkie warunki dopuszczenia do użytku. Osoba odpowiedzialna za projekt jest architekt. Co to architektura? Jakie zadania należą do architekta? Jak zostać architektem?
Architektura to dział nauki, techniki, a jednocześnie sztuki. Dziedzina ta zajmuje się w szczególności projektowaniem budynków i budowli. Zadania te muszą być ograniczone pewnymi normami i zasadami, a także wykorzystywać inne dziedziny takie jak: budownictwo, statystyka, urbanistyka i inne.
Architekturą można również nazwać dyscyplinę, której zadaniem jest organizacja i kształtowanie przestrzeni w realnych formach. Samą architekturę można podzielić ze względu na jej przeznaczenie i wykorzystanie. Do typów architektury należy zaliczyć: architekturę mieszkalną, sakralną, rządową, rekreacyjną, porządku publicznego, edukacji, komercyjną, industrialną i inne. Architektura może również ograniczać się do projektowania wnętrz, aranżacji pomieszczeń oraz organizacji przestrzeni.
Jak zostać architektem?
Aby zostać pełnoprawnym architektem i realizować zadania ustalone dla tej dziedziny, należy ukończyć studia na szkole wyższej. Kierunkiem przygotowującym do zawodu architekta jest architektura i urbanistyka. Tego rodzaju studia przygotowują do twórczej pracy, kreatywnego myślenia, umiejętności zastosowania nowoczesnych metod i technik projektowania. Podczas toku studiów, uczniowie poznają tajniki architektury, przyswajają przekazywana im wiedzę, jak również praktycznie wykorzystują poznane techniki. Na zajęciach studenci kształcą umiejętności związane z rysunkiem, kreśleniem, projektowaniem, tworzeniem makiet, itp. Samo ukończenie studiów, nie daje jednak pełnej możliwości rozwijania się zawodowo. Po ukończeniu szkoły wyższej należy odbyć praktyki oraz staż, który przygotuje do pracy architekta.
Jak zostać dobrym architektem?
Aby zostać dobrym architektem, należy posiadać również pewne predyspozycje i zdolności, dzięki którym praca będzie jeszcze bardziej efektowna i zadowalająca. Osoba ubiegająca się o stanowisko architekta powinna posiadać przede wszystkim zdolności matematyczne, jak również wysoce rozbudowaną wyobraźnię przestrzenną. Pomocne są również umiejętności plastyczne i manualne. W pracy związanej z architekturą pożądane są również: zaangażowanie, kreatywność, pomysłowość, cierpliwość, chęć kształcenia się i poznawania nowych tajników związanych z zawodem. Dobry architekt, to osoba, która stara się podążać za trendami oraz nowinkami popularnymi na całym świecie.