Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Bolko Loft w Bytomiu – co wyróżnia ten niezwykły projekt?

Dom Data publikacji - 25 maja, 2021 Autor - Redakcja PrawoBudowlane
loft

Przemko Łukasik to polski architekt, którego realizacje weszły do kanonu obiektów zasługujących na uwagę i stanowiących wdzięczny przykład do naśladowania. Architekt ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach oraz Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu. Swoje zawodowe życie zainicjował otwarciem pracowni architektonicznej pod nazwą Medusa Group w opuszczonym budynku starej lampiarni należącej do Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały. Był to obiekt przeznaczony do wyburzenia, zlokalizowany w pobliżu szybu rudnego o znamiennej nazwie Bolko, i od tego wszystko się zaczęło….

Bolko Loft, czyli początek miłości Polaków do opuszczonych loftów

Trend zagospodarowywania opuszczonych pomieszczeń pofabrycznych swoją historią sięga lat 50-60 XXw. i Nowego Jorku. To tam artyści w poszukiwaniu naprawdę dużej przestrzeni otwierali swoje pracownie. A gdy ich nazwisko nabrało znaczenia i przyciągnęło pieniądze, w miejscu zagraconej pracowni powstawały niezwykłe, industrialne apartamenty. W Polsce przykładowa realizacja, jaką jest Bolko Loft mogła zostać wykreowana dopiero wtedy, gdy do kraju wkroczyły fundusze europejskie i temat rewitalizacji miejskiej przestrzeni historycznej i poindustrialnej. A że w niektórych miastach były to całe dzielnice, lofty stały się nie tylko receptą na brak mieszkań, ale i sposobem na kreatywność i nowatorstwo w projektowaniu.

Nowoczesne spojrzenie na mieszkanie w Bolko Lofcie

Bolko Loft skupia wszystkie najlepsze cechy amerykańskich loftów i przenosi je wprost do Bytomia. Zgodnie z kanonem zachowuje oryginalny rozkład pomieszczeń, właściwy dla ówczesnej działalności. Pozostają betonowe stropy, ceglane ściany oraz odsłonięta siatka instalacji wewnątrz budynku. Aby uzyskać spójny efekt estetyczny, architekt wykorzystał ogólnodostępne i tanie materiały budowlane, pozostawiając widoczną ich strukturę. Zastosował cegłę, beton architektoniczny, płytę pilśniową oraz stal. Przestrzeń doświetlił garażowymi lampami.

Powierzchnia pracowni-mieszkania w Bolko Lofcie nie dzieli się na poszczególne funkcjonalności. Prawie stumetrowe wnętrze stanowi otwartą przestrzeń o dużych oknach, doświetlających ją dziennym światłem. Kilka pomieszczeń wymagających intymności oddzielone są jednak od reszty, np. łazienka czy dziecięce pokoje. Reszta części mieszkalnej ma charakter otwarty, w tym pracownia architekta.

Bolko Loft został nominowany do Nagrody Unii Europejskiej w kategorii architektury współczesnej, jest laureatem Nagrody Leonarda w kategorii rewitalizacji obiektów poprzemysłowych, zdobył też nagrodę Związku Architektów Rosyjskich.

Jaka wysokość stołu do jadalni? Idealne wymiary dla Twojej wygody

admin

Na naszym blogu znajdziesz fachowe artykuły z zakresu domu, budownictwa, prawa oraz ogrodu, pomagające bezpiecznie i skutecznie prowadzić każdy projekt budowlany

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?